www.mskumas.com

Ürünlerimiz

 

Selanik (CARDIGAN) Kumaş Nedir?

Selanik ( Cardigan )

Çift plakalı  ribana ve interlok  makinelerinde ilmek ve askı hareketlerinin örgü raporu içinde uygun bir şekilde yerleştirilmesi ile oluşturulan tek iplikli, iri örgülü ve incili görünümlü bir örme kumaştır.

Sportif giyim, ceket, üst giyim vs. kullanılır..

 

Kazak benzeri dış giysilerde kullanılan yarım selanik örgü (İngilizcesi “Half Gardigan” veya “Royal Rib”) yapısının görünüşü ve örgü raporu şekilde gösterilmektedir. Şekilde görüleceği üzere siyah iplik arka yatakta ilmek oluştururken, ön yatakta askı yapmaktadır. Bir sonraki sırayı oluşturan iplik ise her iki yatakta da ilmek yapmaktadır.

İki yüzü farklı görünümde olduğundan dengesiz bir örgüdür. Kumaşın sadece ilmeklerden oluşan yüzündeki ilmekler, diğer yüzdeki askılardan iplik çektikleri için oldukça büyük ve daireseldir. Diğer yüzdeki ilmekler ise iplik çekilmesi nedeniyle oldukça küçüktür.

Yarım selanik yapısındaki askılar nedeniyle 1×1 rib örgüye göre daha hacimli, kalın ve geniştirEtiketler: Selanik nedir, Selanik kumaş nedir, Selanik kumaşın özellikleri, Selanik kumaşın kötü yönleri, Selanik kumaş neden yapılır, Selanik neye denir , Cardigan nedir, Cardigan kumaş nedir, Cardigan kumaşın özellikleri, Cardigan kumaşın kötü yönleri, Cardigan kumaş neden yapılır, Cardigan neye denir